Ofis Klimaları Sağlığa Zararlı mı?

İkinci El Klima Alan Yerler
İkinci El Klima Alan Yerler

Çalışma koşullarının daha iyi hale getirilmesi, özellikle yaz aylarında terlemenin önüne geçerek daha verimli iş yapılabilmesi için kullanılan klimalar, iklimlendirmeyi sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Ancak klimaların bakımları zamanında ve doğru şekilde yapılmadığında sağlığımızı büyük anlamda riske atabilir.

Klimaların genel olarak kullanım amacı, yaz aylarında havayı serinleterek ortamın daha yaşanılır bir hale gelmesini sağlamaktadır. Kış mevsiminde bakımı yapılmadığında ise ortamı ısıtmak için kullanılan klimalar, beklenen performansı sergileyemez ve bu da hem klimanın çalışmasını etkiler hem de kişilerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olur.

İş yerlerinde çalışma ortamını düzenlemeye yardımcı olan klimalar, her ne kadar istediğimiz serinlikte ya da sıcaklıkta bir hava elde etmemizi sağlasa da bunların tamamen sağlıklı olduğu söylenemez. Klimaların özellikle bakımı yapılmadığında daha fazla insan sağlığı üzerinde olumsuz etki bıraktığı, uzmanlarca bildirilmektedir.

İlginizi Çekebilir: İnverter Klima

2. Peki, ofis klimaları sağlığa ne gibi zararlar verir?

 • Baş ağrısı,
 • Kronik yorgunluk,
 • Sinüzit,
 • Alerji,
 • Yüz felci,
 • Lejnoyer,
 • Astım,
 • Zatürre,
 • Göz rahatsızlıkları gibi hastalıklara yol açar.

Yukarıda saydığımız rahatsızlıklar, genel olarak ofis klimalarının ya da ev tipi klimaların sağlık üzerinde yarattığı olumsuz etkilerdir. Bu tip hastalıkların önüne geçmek için ofis klimaları kullanılırken bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Peki, ofis kliması kullanılırken daha sağlıklı bir ortamın oluşması için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

3. Ofis Kliması Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ofis Kliması Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herkes çalıştığı ortamın yeteri kadar hava almasını, sıcak aylarda ortamın serin olmasını kış aylarında ise ortamın sıcak olmasını ister. İnsan yapısı gereği ne çok sıcağa dayanabilir ne de çok soğuğa. Haliyle ofislerde çalışma ortamını düzenlemek için klimalar kullanılır.

Fakat yukarıda da değindiğimiz gibi klimalar, bazı hastalıklara davetiye açmaktadır. Bu yüzden ofislerde klima kullanılırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir.

 • Klimanın direkt olarak üzerinize hava üfleyeceği bir noktada oturmayın.
 • Klimayı, hava akışını daha rahat sağlayacağı bir noktaya monte edin.
 • Klima sıcaklığını ya da soğukluğunu dış ortamın sıcaklığından 6-8 derece olarak ayarlayın.
 • Klimayı sürekli açıp kapatmak, hava dengesini bozar ve bu da sağlığınızı etkiler. Bu yüzden sürekli açıp
 • kapatmak yerine belli bir derecede sabit olarak sürekli çalıştırın.
 • Klima çalıştırdıktan bir süre sonra hava sirkülasyonunun yapılması için içeriyi havalandırın.
 • Yaz ya da kış mevsimlerinde klima kullanmadan önce mutlaka klimanızın bakımını yaptırın.
 • Dış üniteyi konumlandırdığınız yerin temiz olmasına dikkat edin.

İlginizi Çekebilir: Mitsubishi Electric Klima

4. Ofis İçin Klima Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Ofis İçin Klima Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Klima kullanmadan önce ofisinizin büyüklüğünü göz önünde bulundurmanız ve seçiminizi buna göre yapmanız gerekir. Gelişi güzel bir klima alarak ofise kurmanız, istediğiniz beklentiyi karşılamayabilir, havayı istediğiniz dereceye getiremeyebilir. Bu nedenle klima seçiminde dikkat etmenizde yarar vardır.

Ofis için klima seçimi, ister sıfır klima ister ikinci el klimalarda olsun, odanın büyüklüğüne göre seçilmelidir. Çünkü bazı klimalar büyüktür bazıları ise küçüktür. Klimaların büyüklüğü ortamı serinletme gücünü de etkiler. Yani küçük bir alan için büyük bir klima seçerseniz, ortamda istediğiniz havayı elde edemezsiniz ve sürekli olarak klimayı kapatmak zorunda kalırsınız. Aynı şekilde büyük bir ofis alanı için küçük bir klima seçmeniz de tam aksine klimayı sürekli çalıştırmanıza neden olur ve bununla birlikte sürekli çalıştırsanız bile ortamın istediğiniz serinliğe gelmesini sağlayamazsınız.

5. Ofis İçin İkinci El Klima Alınır mı?

Ofis İçin İkinci El Klima Alınır mı?

Yaşam alanlarının tamamında neredeyse klima kullanılmakladır. Ancak sıfır klimaların fiyatı yüksek olduğu için ikinci el klimalar daha fazla rağbet görmektedir. İkinci el klima satan yerler ile görüşerek ofisiniz için uygun bir klima satın alabilirsiniz. Yani ofis için ikinci el klima alınabilir. Fakat satın almadan önce klimanın tüm bakımlarının yapılmış olmasına, herhangi bir arızasının olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Bununla birlikte ikinci el klima satan yerler ile görüştüğünüzde, teknik destek verip vermediklerini de mutlaka öğrenmeniz gerekir. Bazı ikinci el klima satan yerler, teknik destek hizmeti vermemektedir. Bu da satın aldığınız klimanız ile ilgili yaşayacağınız herhangi bir problemde teknik servis aramanıza neden olacaktır.

Ofis için ikinci el klima fiyatları da araştırılması gereken önemli konulardan biridir. Bu yüzden satın almaya karar vermeden önce piyasa araştırması yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

 

İkinci El Klima Firması hakkında 131 makale
İkinci El Klima Alanlar Spot Klima Alan Yerler Değerinde Klima Satmak ve Almak İsterseniz Bizimle İletişime Geçebilirsiniz. Değerinde Nakit Ödeme Yaparak Klimalarınızı Almaktayız

1 yorum

 1. Merhaba! Ofisiniz için uygun bir Mitsubishi Electric klima seçimi yapmak için ofisinizdeki bazı faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

  Öncelikle, ofisinizdeki alanın büyüklüğü ve şekli önemlidir. Ofisinizin genişliği, uzunluğu ve tavan yüksekliği, klimanın kapasitesini belirlemek için dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir.

  Bunun yanı sıra, ofisinizde kaç kişinin çalıştığı, ofiste kullanılan elektronik cihazların sayısı, güneş ışığına maruz kalma miktarı ve ofisinizdeki diğer ısı kaynakları gibi faktörler de dikkate alınması gereken diğer faktörlerdir.

  Mitsubishi Electric klima modelleri, geniş bir yelpazede sunulmaktadır. MSZ-EF serisi, ofisler gibi iç mekanlar için ideal olan şık ve modern bir tasarıma sahip yüksek performanslı bir klima modelidir. Bu serideki modeller, kullanıcı dostu kumanda paneli, enerji verimliliği, sessiz çalışma özellikleri ve Inverter teknolojisi ile öne çıkıyor.

  Ofisinize uygun bir Mitsubishi Electric klima seçimi yapmak için, ofisinizin özelliklerini ve ihtiyaçlarını dikkate alan bir HVAC (ısıtma, havalandırma ve klima) uzmanıyla görüşmenizi öneririm. HVAC uzmanı, ofisinizdeki her bir faktörü inceleyerek, doğru kapasiteye sahip ve enerji tasarruflu bir klima modeli önerisi sunabilir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*