Klima Montajında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klima ihtiyacı, her alan için geçerli bir durumdur. Bu ihtiyacı temin etmek kadar montajında dikkat edilmesi gereken konulara riayet etmek de önemlidir. Peki, klima montajında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Daha çok yaz aylarında kullanılan fakat kış aylarında da bazı alanlarda tercih edilen klimalar,

doğru monte edilmediğinde beklentileri karşılayamaz ve bu da can sıkıcı durumların yaşanmasına neden olur. Klima montajı için kesinlikle ilk dikkat edilmesi gereken detay, yetkili servisinin monte etmesidir.

Çükü yetkili olmayan yerlerden monte edildiğinde, garanti anlaşmasını feshetmiş olursunuz ve bu da riske atmanıza neden olur.

Klima Montajı Nasıl Yapılmalıdır?

Klima Montajı Nasıl Yapılmalıdır?

Klima montajı, aslında sanıldığı kadar basit bir iş değildir. Klimaların fiyatlarının yüksek olması ve arıza durumunda cebinizden yüksek oranda paraların çıkmasına karşın yapabileceğiniz en güzel şey, montaj için yetkili servislerden destek almak olacaktır. Garanti süresinin başlatılabilmesi için özellikle buna dikkat etmeniz gerekir. İkinci el klima tercih ediyorsanız da bu durumda, klimayı satın aldığınız yerden destek talebinde bulunmanız gerekir.

Klima montajı yaparken ikinci el klima ya da sıfır klima olsun, bir kere bu konuda size garanti verecek bir servisten hizmet almanız gerektiğini aklınızdan çıkartmayın. Hem uzun süreli klima kullanabilmek hem de olası bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda,

size garanti verecek bir teknik servis merkezinden yararlanmanız gerekir.

Klima Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Klima Montajında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yaşam alanlarının kışın ısınması, yazın ise serinlemesi için klima montajının doğru şekilde yapılması gerekir. Yerinin seçilmesinden yaşam alanını riske atmayacak şekilde monte edilmesine kadar birçok konuda dikkatli olmanızda yarar vardır. Genel olarak klima montajında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Klimanın monte edilecek yerin dayanıklı olmasına özen gösterilmesi gerekir.
 • Montajın yapılacağı yere zemine göre bağlantı aparatlarının olmasına özen göstermek gerekir.
 • Klima çevresinde klimanın gaz kaçağı yapmasına neden olacak başka cihazların olmamasına özen gösterilmelidir.
 • Klimanın monte edileceği yerin kar, yağmur, toz gibi dış etkenlere maruz kalmaması gerekir.
 • Klimalar, kapı ya da pencere gibi açılır yerlere yakın olmamalıdır.
 • Klimanın monte edileceği yerin diğer cihazlara zarar verecek konumda olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Klimayı monte ederken dekora zarar vermeyecek şekilde monte edilmesine dikkat edilmelidir.
 • Klima montajı yapılırken binanın taşıyıcı kolonlarına zarar vermemesine dikkat edilmelidir.
 • Klima montajı için yetkili servisten destek alınmalıdır.
 • İkinci el klima alacaksanız, destek veren yerlerden satın alın.

İlginizi Çekebilir: İkinci El Klima Alan Yerler

Doğru Klima Montajı Önemlidir

Doğru Klima Montajı Önemlidir

Klima satın almak kolay bir iştir. Sıfır ya da ikinci el klima almanız aslında durumu çok değiştirmez. Ama önemli olan klimayı montaj ederken doğru yere monte etmek ve kullanışlılığı daha elverişli hale getirmek gerekir. Bunun için de doğru klima montajı yapmak gerekir.

Uzmanlar, klimaların insan sağlığı üzerindeki etkilerinden söz ederken, klimanın doğru şekilde monte edilip edilmemesini de sağlık üzerinde etkili olduğunu belirtmektedir. Mesela direkt olarak oturulan alana monte etmek, kişilerde eklem rahatsızlığı gibi rahatsızlıklara neden olur. Bu yüzden doğrudan üfleyen alanlardan uzak durmak gerekir.

İlginizi Çekebilir: İkinci El Klima Alanlar

Buna ek olarak klima

montajında güvenilir sonuç elde edebilmek

için kesinlikle alanında başarılı bir firmadan destek almak gerekir. İkinci ek klima satan yerler, genellikle klima montaj desteği hizmeti de sunarlar. Bu hizmeti sağlamayan ikinci el klima satanlardan uzak durmanızı öneririz. Hem sağlığınızı korumak hem de cebinizi koruma altına almak için önerdiğimiz bu önerilere uymanızı tavsiye ederiz.

İkinci El Klima Firması hakkında 129 makale
İkinci El Klima Alanlar Spot Klima Alan Yerler Değerinde Klima Satmak ve Almak İsterseniz Bizimle İletişime Geçebilirsiniz. Değerinde Nakit Ödeme Yaparak Klimalarınızı Almaktayız

1 yorum

 1. Merhaba! 35 metre karelik bir alana sahip bir mekanda kullanabileceğiniz klima seçimi, yine mekanın özelliklerine bağlıdır. Bu nedenle, klima seçiminde doğru kapasiteyi belirlemek için mekanın yalıtımı, pencere sayısı ve güneş ışığına maruz kalma miktarı gibi faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır.

  Ancak, genel olarak 35 metre karelik bir alana sahip bir mekan için ortalama bir klima kapasitesi 18.000 – 18.000 BTU/h (British Thermal Unit per hour) aralığında olmalıdır. Bu kapasite, mekanın sıcaklığını etkili bir şekilde kontrol edebilir ve rahat bir iç ortam sağlayabilir.

  Ayrıca, enerji verimli bir klima seçimi yaparak uzun vadede enerji tasarrufu sağlayabilir ve elektrik faturalarınızı azaltabilirsiniz. Bu nedenle, enerji sınıfı yüksek olan ve doğaya daha az zararlı olan klima modelleri hakkında da bilgi almanızı öneririz.

  Sonuç olarak, 35 metre karelik bir alana sahip bir mekanda kullanabileceğiniz klima seçimi için mekanın özelliklerine bağlı olarak 18.000 – 18.000 BTU/h kapasiteli klima modellerini tercih edebilirsiniz. Ancak, daha detaylı bir inceleme yaparak doğru klima seçimini yapmak için bir HVAC (ısıtma, havalandırma ve klima) uzmanı ile görüşmenizi öneririm.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*