Evde Klima Bakımı Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klima Kullanımı

Evde klima bakımı, periyodik bakım konusunun en önemli konularından biridir. Zamanında ve düzenli olarak klima bakımı yaparak daha nezih bir ortama sahip olabilir, klimanızın ömrünü daha da uzatabilirsiniz.

Bir klimanın doğru seçilmesi ne kadar önemli ise klima bakımının doğru ve zamanında yapılması da o kadar önemlidir. Bu nedenle evde klima bakımı konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. İster sıfır klima alın, ister ikinci el klima alın yapmanız gereken iş belli. Düzenli olarak klima bakımı yaparak klimanın ömrünü uzatmak ve kirlenmiş hava filtrelerinden arınarak ortama daha temiz bir hava sunmak olacaktır.

Klimanın İyi Soğutması İçin Yapılması Gerekenler

Klimanın İyi Soğutması İçin Yapılması Gerekenler
Yaz aylarında özellikle bunaltıcı havaların hakim olması, klima kullanım ihtiyacını daha da arttırır. Ancak bazen klimalar yeteri kadar soğutmazlar. Bunun teknik nedenleri olabileceği gibi zamanında ve doğru şekilde bakımının yapılmaması da önemli bir etken olarak kabul edilir. Peki, klimanın iyi soğutması için yapılması gerekenler nelerdir, nelere dikkat edilmelidir?

İlginizi Çeken Diğer Konular: Klima Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Set Sıcaklık Ayarını Yapın

Klimanız yeterinde ortamı soğutmuyorsa bunun ilk nedeni set ayarıdır. Set ayarı, ortamın serinliğini belirleyerek kalıcı bir serinlik sağlamaktır. Bunu yapmak için kumandanızın ayarından ortam soğukluğunu 23 ila 25 ⁰C arasında ayarlamak olacaktır.

İlginizi Çeken Diğer Konular: İkinci El Klima Alım Satım

  • Klima Çevresindeki Engelleri Kaldırın

Bazen yaptığımız küçük hatalar bile ortamın serinlemesine engel olabiliyor. Örneğin klimanın önünde bir engelin bulunması, ortamın yeteri kadar serinlemesini engeller. Örneğin klimanın önünde unuttuğunuz bir havlu ya da herhangi bir nesne varsa bu da klimanın yeteri kadar üflemesini engeller ve bu durum klimanın yeteri kadar soğutmasını engeller.

  • Klimanın Boyutu

Klimanın boyutu ya da gücü de ortamın soğutulmasında önemli bir etkendir. Örneğin salon gibi büyük bir alanda duvar tipi klimanın kullanılması ortamın yeteri kadar soğumasını engeller. Bu nedenle klima seçerken ikinci el klima ya da sıfır klimalarda ortamın büyüklüğüne göre güçlü bir klima seçmenizi öneririz.

  • Hava Filtresinin Kirlenmesi

Duvar Tipi Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Hava filtresinin kirlenmesi hem klimanın yeteri kadar ortamı soğutmasını engeller hem de sağlıksız bir hava üflemesine neden olur. Bu yüzden düzenli olarak klimanızın hava filtresini temizlemeniz gerekmektedir. Klima filtresinin temizliği 2 haftada bir rutin olarak yapılmalıdır. Bunun için servis çağırmanıza da gerek yok üstelik. Sabunlu su ile zarar vermeden hava filtresini temizleyebilirsiniz. Özellikle de ikinci el klima almış iseniz kurulumu yapar yapmaz filtre temizliği yapmanız daha sağlıklı şekilde klimanın çalışmasına yardımcı olacaktır.

  • Servis Bakımını Yaptırın

Servis Bakımını Yaptırın

Servis bakımı da klimanın yeteri kadar ortamı serinletmesi açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir başka noktadır. Evde klima bakımı yaparken elbette yapabileceğiniz işlemler ve bakım uygulamaları vardır. Fakat bu işin püf noktasında servis bakımının yaptırılmasına özen göstermeniz gelir. Düzenli olarak servis bakımı yaptırmamanız halinde klimanızın performansı düşer ve yeteri kadar ortamı serinletmesi engellenir.

İkinci El Klima Almak Doğru mu?

Klima fiyatlarının her geçen gün yükselmesi, ihtiyaç duyanların ikinci el klima satanlar ile daha fazla görüşmelerini etkilemektedir. Ancak ikinci el klima alırken güvenilir bir adresten almanız önemlidir. İstanbul gibi büyük şehirlerde ikinci el klima alan yerler ve ikinci el klima satan yerler bir hayli fazladır. Bu da dikkatli bir şekilde seçim yapmayı gerektirmektedir. İhtiyacınızı en uygun fiyatlarla tamamlamak ve güvenilir bir yerden

ikinci el klima almak için öncelikle araştırmalarınızı doğru şekilde yapmanızı öneririz. Paranızın çöp olmaması ve aldığınız klimanın uzun ömürlü olması için lütfen buna dikkat edin.

 

İkinci El Klima Firması hakkında 131 makale
İkinci El Klima Alanlar Spot Klima Alan Yerler Değerinde Klima Satmak ve Almak İsterseniz Bizimle İletişime Geçebilirsiniz. Değerinde Nakit Ödeme Yaparak Klimalarınızı Almaktayız

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*