Klima Bakımı Nasıl Yapılmalıdır, Bakım Çeşitleri Nelerdir?

İkinci El Klima Satışı

Klima bakımı, yaz dönemlerinde ortamı serinletilmesi için kullanılan elektronik cihazlardır.

Klima, yaz aylarının vazgeçilmez soğutma cihazıdır. Yaz aylarında sıcaktan bunalan insanların tek çözümü evlerine, işyerlerine klima taktırmaktır. Klima hava filtreleri sayesinde yaşam alanınızın soğumasına yardımcı olur. Fakat temizlenmeyen klimaların ömrü uzun sürmez ve sağlığınızı da olumsuz etkiler. Altı ayda bir klima bakımı yaparak hem sağlığınızı koruyun hem de yaşam alanınıza nefes aldırın

Klima Bakımı Nedir?

Duvar Tipi Klima Nasıl Olmalıdır?

Klima bakımı klimanın uzun ömürlü olması için yapılan bir bakımdır.

İkinci El Klima bakımlarını yaparken hava filtresi, iç dış üniteleri ve bakır boru hattındaki arızaları tespit ederek yapılmasına dikkat edilmelidir. Doğru klima bakımı yaparak yaşam alanınızı koruyabilirsiniz.

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima bakımı yaparken aşamalı bir şekilde gidilmesi tavsiye edilir. Peki, klima bakımında yapılması gereken aşamalar nelerdir?

Klima Dış Ünite Bakımını Yapın

Klimanın dış ünitesindeki arızayı tespit ettikten sonra klima bakımına başlayabilirsiniz.

Arıza tespitinden sonra dış üniteyi temizleyip Ardından cihaz ısı değiştirici temizlenir. Daha sonra klimanın içeriğinde bulunan elektriksel bağlantı kontrolü yapılır. Daha sonra fan bağlantısını kontrol ederek dış ünite bakımını bitirin

Klima İç Ünite Bakımını Yapın

Duvar Tipi Klima Bakımı Nasıl Yapılır?
Klimanın iç ünitesini filtre temizliğini yaparak başlayabilirsiniz. Daha sonra serpantin temizlenir. Soğutucu akışkan kaçak kontrolü yapıldıktan sonra klimanın iç ünitesini temizleyebilirsiniz. Gerilimi akım ölçümü yaparak klimanın dış ünitesinde olduğu gibi fan bağlantısını kontrol ederek iç ünite bakımını bitirebilirsiniz

İlginizi Çekebilir: İkinci El Klima Alanlar

Bakır Boru Hattı Bakımını Yapın

Bakır borunun kaçak tespiti yapıldıktan sonra bakır boru hattının izolasyonu denetlenir. Eğer izolasyonda onarım gerekliyse onarımı yapılır. Bakır boru hattını sabitlemek için kullanılan kelepçe gibi elemanların kontrolü yapıldıktan sonra bakır boru hattının bakımını bitebilirsiniz.

Drenaj Hattı Bakımını Yapın

Drenaj hattının bakımına ilk olarak ek yerlerinde ve hat üzerinde sızdırmazlık kontrolünün yaparak başlayabilirsiniz. Daha sonra drenaj hattını sabitlemek için kullanılan kelepçe gibi elemanların kontrolünün yaparak drenaj hattı bakımını sonlandırabilirsiniz.

Son Olarak Klima Çalışır Haldeyken Bakımını Yapın

Klimayı çalıştıktan sonra son bakım olarak klimanın çalışma değerleri kaydedilir. Daha sonra iç ve dış ünitesinin hava emiş gücü ve üfleme sıcaklık değerleri ve alçak yüksek basınç değerleri alındıktan sonra elektriksel verileri kaydederek klima bakımını sonlandırabilirsiniz.

Klima Bakımını Kendim Yapabilir miyim?

Klima Kullanımı
Klima bakımında mutlaka klima ustasının bakması gereklidir. Çünkü klima sadece dış temizlikle bitmez. İç dış arıza tespiti boru hatlarının arızası vs. klima işinde usta olan birinin yapması gerekir. Bir klima ustasına başvurmadan klima bakımını yaparsanız klimanızın bozulmasına sebep olabilirsiniz. Sadece yüzeysel olarak dış temizliğini yaparak diğer bakımları ustasına bırakmak doğru olur.

İlginizi Çekebilir: İkinci El Klima Alan Yerler

Klima Bakımı Yapılamazsa Ne Olur?

Klima bakımını periyodik bakımına göre yapıldığı takdirde sorun yaşanmaz

aksi takdirde klima bakımı yapılmazsa sağlıksız hava üreterek sağlığınızı olumsuz etkiler.
Klimanın iç ünitesinde arızalanma meydana gelir ve klimanın soğutma Performansı düşer. Bu yüzden altı ayda bir bakımını yaparak bütçenizin tasarrufunu sağlayarak daha sağlıklı koşullarda yaşamanızı sağlayabilirsiniz.

Klima Bakımının Neden Önemlidir?

Klima bakımını düzenli olarak yapılmadığı takdirde sağlık sorunlarına yol açabilir

bunlardan en önemlisi solunum yolu hastalıklarıdır. Bakımı yapılmayan klima zamanla içerisinde biriktirdiği kötü kokuyu dışarıya salarak yaşam alanınızı ve sağlığınızı olumsuz etkiler. Bu yüzden yılda iki defa yazın başı ve kışın başında klima bakımı yaparak sağlığınızı koruyarak yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz. Düzenli bir şekilde klima bakımı yaparak elektrik giderlerinin en aza indirebilirsiniz.

Not: sağlığınız ve konfor alalınız için mutlaka 6 ayda bir klima bakımını yapmanızı öneririz.

İkinci El Klima Firması hakkında 131 makale
İkinci El Klima Alanlar Spot Klima Alan Yerler Değerinde Klima Satmak ve Almak İsterseniz Bizimle İletişime Geçebilirsiniz. Değerinde Nakit Ödeme Yaparak Klimalarınızı Almaktayız

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*